Jak již jistě víte, vodič typu licna se skládá z několika dalších plných vodičů, které jsou do sebe navzájem vpleteny a tvoří tak ve finální podobě ohebný kabel. Zakončovací dutinky jsou primárně určeny pro osazení na kabely typu licna (lanko). Využit dutinky můžeme při zapojování vodičů do svorkovnic v rozvaděčích, automobilech, při připojování sporáků, prodlužovacích kabelech, ozvučovací technice atd.
Má to hned několik nesporných výhod. V případě že, osadíme vodič takovouto dutinkou, pak se nám konec vodiče nebude třepit a bude se nám lépe pracovat s takto zakončeným vodičem.
Pokud následně takto osazený vodič dutinkou uchytíme do svorkovnice, pak nám bude vše lepe držet, dojde k lepšímu kontaktu a v případě častější manipulace (odpojování a připojování) nehrozí neustále třepení a deformaci konců kabelů.
V horším případě může nastat situace, kdy dojde například k vzhledem k časté manipulaci k upadnutí jednotlivých žil ve vodiči a může tak dojít ke studeným spojům nebo zkratům. Dojde v podstatě k zeslabení celkového průřezu vodiče a tím následně i ke snížení proudové zatížitelnosti kabelu.
Pro zdárnou výrobu vodiče s dutinkou potřebujeme také odpovídající velikostní typy dutinek a v neposlední řadě také nářadí, kterým vodič osadíme.
U dutinek je potřeba zjistit, jaký průměr a délku vodiče chceme osadit. Dle toho volíme parametry dutinky. Jak jste si také mohli všimnout, u některých dutinek je většinou na jednom z okrajů jakýsi límec. Ten slouží k lepšímu nasunutí dutinky na vodič. Na trhu existuje nespočet typů zakončovacích dutinek, stačí si jen vybrat.
Další kapitolou jsou dutinky s ochranným návlekem, který je i barevně označen. Slouží to k lepší identifikaci a k lepší manipulaci. Způsob a provedení je identický jako u klasických zakončovacích dutinek.
Připravíme si potřebné nářadí a materiál a můžeme se pustit do práce. Pro naši práci budeme potřebovat dutinku v požadované velikosti a barvy, viz následující obrázek.
Ukázka různých typů dutinek. Fotoarchív autora.
Pro správné osazení dutinky budeme potřebovat kleště k tomu určené. Jak si může všimnout, tak kleště jsou vybaveny otvory pro různé průměry dutinek od 0,25mm až po 2,5mm.
Krimpovací kleště na dutinky firmy Pro´sKit. Fotoarchív autora.
Následující obrázek ukazuje další typ kleští pro dutinky. U tohoto typu lze vyměňovat čelisti pro nejrůznější typy konektorů. Jedná se tak o univerzální kleště. Nespornou výhodou je i pákový efekt, kdy při stisku kleští není potřeba vyvíjet takovou sílu, jako u prvního modelu.
Ukázka kleští firmy Pro´sKit pro dutinky s výměnnými čelistmi a pákovým efektem. Fotoarchív autora.
Vezmeme si vodič a odstraníme z něho izolaci v délce použité dutinky, viz obrázek.
Odizolovaný vodič. Fotoarchív autora.
Na odizolovaný vodič nasuneme dutinku, vložíme do kleští do příslušného otvoru a stiskneme, viz následující obrázky.
Vložená dutinka v kleštích. Fotoarchív autora.
Ukázka vkládání odizolovaného vodiče do dutinky. Fotoarchív autora.
Ukázka nasunutého vodiče v dutince. Vodič je nasunut až po okraj izolace. Fotoarchív autora.
Finální podoba nakrimpované dutinky. Fotoarchív autora.
Na trhu existují různé typy kleští pro osazení dutinek. Každé kleště dělají odlišné typy zakončení – profil.