10. Propojení mincovníku s I-PAC2
V této části se podíváme na to, jak propojit náš ovládací kontrolér s našim mincovníkem. Náš použitý typ mincovníku pracuje se vstupním napětím Uin 12V a Iin200mA, ale kontrolér operuje pouze s maximálním napětím 5V.
Proto, abychom mohli použít tento mincovník, je nutné do obvodu zařadit rezistor a zennerovu diodu, která zde pracuje jako stabilizátor napětí nezávislý na odebíraným proudu. Pro naše potřeby se jedná o dostačující řešení.
9. Mincovník - Coin Mech
Jistě nemusím zvláště představovat mincovník (označovaný angl. Coin Mech) jako takový. S mincovníkem jste se již setkali, aniž jste o tom věděli. Jako příklad uvedu telefonní automat na mince, automat na nápoje, jukebox v restauracích, výherní automaty atp.
Základní funkce každého mincovníků v hracích automatech je přijímat mince ve stanovené výši např. 2, 5, 10,- Kč atd., za které pak obdržíte kredity (životy) do dané hry, aplikace. Jaké hodnoty bude systém přijímat, závisí na tvůrci systému. Mince o nominální hodnotě se vhazují do otvoru pro mince. Většinou bývá otvor označen samolepkou a může být různě prosvětlen. Dalším prvkem je tlačítko pro vyjmutí špatně vhozené mince. Po stisknutí tlačítka popř. páčky mince vypadne a uživatel si ji tak může vzít nazpět. V případě správně vhozené mince se vám přičte kredit do dané hry a mince propadne do kasy.
8. IPAC - Interface for Pc to Arcade Controls
Jedná se o sofistikovaný počítačový kontrolér určený převážně pro připojení arkádových ovládacích prvků, jakými jsou tlačítka nebo pákové ovladače - joysticky.
Připojuje se do běžného USB portu na základní desce. I-PAC2 byl speciálně navržen pro MAME emulátor, kde je tak zajištěna podpora tisíců her a základního ovládání tohoto emulátoru. Ve většině případech není potřeba I-PAC2 jakkoliv programově upravovat.
Kontrolér se neomezuje pouze na výše uvedený emulátor, ale lze ho s úspěchem použít i v jiných emulátorech popřípadě vámi naprogramovaných aplikacích. S trochou šikovností lze použít kontrolér pro stavbu vlastního jukeboxu.
7. Funkce mikrospínače
Mikrospínače představují další řadu typů spínačů, které se odlišují od předchozích listových spínačů. Oproti předešlému typu spínače obsahují mikrospínače malou pružinku, která po stisku a následném uvolnění tlačítka vrátí vše do výchozí polohy. Další charakteristickým znakem je, že při každém stisknutí se ozve cvaknutí. Mechanizmus mikrospínačů je oproti listovým spínačům o něco složitější.
6. Ovládací tlačítka
Patří k těm nejvýznamnějším a nejvíce používaným částem celého automatu. Ano, řeč bude o ovládacích herních tlačítkách. Tlačítka jsou jedny z nejvíce používaných částí, a proto musí být kvalitně provedeny, aby vydržely nápor hráčského nadšení.
Ve své podstatě plní tlačítko celkem jednoduchou funkci a tou je vytvořit vodivý kontakt mezi tlačítkem a kontrolérem.
5. Kde nakoupit komponenty
Specializované obchody v České republice, kde lze koupit patřičné komponenty pro stavbu automatu bohužel nenajdeme nebo jsem do dnešní doby alespoň žádný takový obchod neobjevil.
Ze zahraničních mohu z vlastní zkušenosti jednoznačně doporučit:
- www.ultimarc.com – Výrobce a prodejce komponentů pro stavbu automatů
- www.arcadeshop.de - Další prodejce komponentů arkádových prvků.
4. Cena stavby automatu
Jistě jste zvědavý, na jakou částku vás celá stavba vlastně vyjde. Musím konstatovat hned na začátku, že se nejedná o levnou záležitost. Cena stavby se může vyšplhat v řádově na několik tisíc korun. Jak to již bývá s jakýmkoli koníčkem, nic není zadarmo ani v případě stavby našeho automatu. Jistě lze určité prvky, materiály, komponenty nebo postupy nahradit jiným vhodným řešením, a snížit tak celkovou výši na minimum vynaložených peněžních prostředků.
3. Proč právě MAME automat?
Pro tento typ automatu jsem se rozhodnul hlavně pro jednodušší dostupnost ovládacích prvků a také pro velký objem dostupných her a všestrannost použití, kde si lze s menší programovou úpravou udělat také malý jukebox – hudební hrací automat.
2. Proč si postavit automat?
Jak jsem psal již dříve, stavba vlastního automatu je spíše srdcovou záležitostí a nostalgickou vzpomínkou na mládí, kdy jsme jako malý kluci obdivovali tento technický pokrok.
Hned na začátku je potřeba si předem položit zásadní otázku, kam takový automat umístit. Klasická velikost automatu zabere spoustu místa a hmotnost také nebude zanedbatelná. Proto zvažte, kam takové monstrum postavíte.
Mlsání nemusí znamenat jen sladké
To, že mlsání nemusí být jen o konzumaci sladkého, se můžete přesvědčit na následujících obrázcích uvedených níže. Myslím si, že obrázek kolikrát popíše tisíce slov. Než se pustíme do světa automatů, tak na začátek se můžete namlsat ukázkami z her, které vás zajisté pobaví na dlouhé hodiny. Věřte, že toto je jen kraťoučký seznam toho, co si lze na MAME automatu zahrát.
Dost slov a užijte se malou ochutnávku...
1. Co to je arcade automat
Pro méně znalé nebo lépe řečeno později narozené zájemce, zde popíšu v následujícím textu, co to vlastně takový automat je, a z jakých částí se tato kouzelná krabička skrývající spousty hodin fantastické zábavy skládá.
Pravděpodobně spousta čtenářů jistě zná nejznámější automatové hry, jako jsou například Commando, PacMan, Gang Wars, 1942, Phoenix, Mortal Kombat, Galaxian a jiné neméně známé hry, u kterých stály davy nadšených hráčů a přihlížejících, kteří se snažili za každou cenu pokořit nejvyšší dosažené skóre a zapsat se ve hře do síně slávy známé jako Hall of Fame. Jistě si také někteří vzpomenou, že pokoření nejvyššího skóre nebylo zadarmo, ale stálo to spousty hodin stání u automatu a také cena za dosažení nejlepšího výsledku nebyla na tu dobu zanedbatelná.